fbpx

Õige ripsmeliimi valimine ja selle korrektne hoiustamine

Iga tehnik ja ilmselt ka klient teab, et ripsmepikenduste paigaldamisel on üks kõige olulisemaid võtmesõnu ripsmeliim. Selles blogipostituses aitame sul valida ideaalse ripsmeliimi vastavalt sinu töökeskkonna tingimustele. Proovime vastata küsimustele, miks on õige liim nii tähtis ja kuidas võtta oma ripsmeliimist maksimum. Kuidas parandada ripsmete püsivust ja miks on oluline, et liim ning töökeskkond oleksid omavahel kooskõlas? Kuidas on korrektne liimi säilitada töövälisel ajal, et see teeniks sind võimalikult kaua?

Miks mängib õhuniiskus olulist rolli ripsmete paigaldamisel?

Kõik ripsmeliimid sisaldavad koostisosa nimega cyanoacrylate ehk tsüanoakrüüli. See aga reageerib tugevalt niiskusele või selle puudumisele. 

Kui õhuniiskuse tase on liiga kõrge, kuivab tsüanoakrüül liimis liiga kiirelt, mille tõttu see kritalliseerub. Tagajärjeks on kehv püsivus, kuna ripsmeliim jõuab ära kuivada enne, kui satub loomuliku karva peale.

Kui õhuniiskuse tase on liiga madal, ei kuiva tsüanoakrüül liimis piisavalt kiiresti ja pikendused ei liimu loomuliku karva külge piisavalt hästi. Lisaks võib liiga kuiv õhk tekitada klientidel rohkem allergilisi reaktsioone, kuna liim vajab kuivamiseks niiskust ja kuiva õhu korral on ainus niiskuseallikas kliendi silmade ning nina ümbruses. Kui liim kuivab liiga aeglaselt, võivad pikendused omavahel kokku liimuda ning nende eraldamine on lisaaeg ja -töö. Lisaks võivad pikendused hakata paigaldamisel „libisema“ ehk need ei haaku piisavalt kiiresti ja pikendust peab loomulikule karvale kinnitumiseks sättima mitu korda.

Sellest tulenevalt määrabki sinu töökeskkonna niiskustase, kui hästi su liim töötab!

Kuidas tsüanoakrüül kivistub?

Kui mõni liim kuivab aurumise või kuumuse teel (mõtle näiteks ribaripsmepikenduste liimide peale, mida saad ka kodus kasutada), siis tsüanoakrüülile iseloomulik kuivamisprotsess toimub tänu õhuniiskusele, mistõttu reageerib liim kohe, kui satub õhu kätte.

Niiskus mängib olulist rolli järgnevates punktides:

  1. ripsmeliimi kuivamise kiirus ripsmete paigaldamisel;
  2. vähendab potentsiaalseid reaktsioone, mis võivad avalduda nii tehnikul kui ka kliendil;
  3. kui tugevalt ja kaua püsivad paigaldatud ripsmed.

Kontrollides ja säilitades oma töökeskkonnas stabiilse õhuniiskuse taseme, mis on sobilik liimile, mida kasutad, on sul võimalik vähendada silmade ärritusi või muid reaktsioone, nagu näiteks paistetus, allergia, kinnine nina jne. Lisaks tagab see parima võimaliku liimi toimimise ja tulemuseks on kauakestvad ripsmepikendused.

Õhuniiskuse taset on võimalik jälgida niiskusmõõdiku ehk hügromeetriga.

Kuidas õhuniiskuse taset oma töökeskkonnas tõsta?

Õhuniiskuse taset on võimalik ise reguleerida erinevate abivahenditega.

Kui sul on õhuniiskuse tase liiga kõrge, proovi õhukuivatit. See võib aidata kontrolli alla saada ka liiga kõrge temperatuuri.

Kui õhuniiskuse tase on liiga madal, proovi õhuniisutit või kasuta nanomisterit, mis võimaldab tõsta õhuniiskuse taset piirkonniti, kuid ole nanomisteriga ettevaatlik, et sa ei tõstaks õhuniiskuse taset kogemata liiga palju!

Kui sul ei ole võimalik oma töökeskkonna õhuniiskuse taset ise reguleerida, vali endale sobiv liim, mis toimiks ideaalselt just sinu tingimustes!

Lovmosti valikust leiad kaks liimi:

  • Loyal Elite on madalate aurudega liim, mille kuivamisaeg on 1,5−2 sekundit ja mis toimib ideaalselt 55−75protsendise õhuniiskuse juures, tehes sellest suurepärase ripsmeliimi, et töötada kõrgema niiskustasemega töökeskkonnas. Kuna õhuniiskus kiirendab liimi kuivamist, on Loyal Elite suurepärane toode, mida kasutada suvisel perioodil, kui õhuniiskuse tase on niigi kõrge.
  • Rapid Supreme on samuti madalate aurudega liim, mille kuivamisaeg on väga lühike, kõigest üks sekund. Rapid Supreme toimib ideaalselt 35−55protsendise õhuniiskuse juures, mis teeb sellest sobiliku vahendi töötamaks madalama kuni keskmise niiskustasemega töökeskkonnas.

Lisaks võivad liimi püsivust mõjutada järgmised faktorid:

  1. Materjalid − erinevate vedelike omavaheline mittesobivus (eelhooldusvahendid, bonder’id, liimikiirendid). See, kui tooted omavahel kokku ei sobi, võib mõjutada ka ripsmete püsivust. Lisaks võivad püsivust mõjutada ebakorrektne vedelike hoiustamine ja kasutamine. Ei tasu ka unustada, et vedelikel on kindel säilivusaeg ning pärast avamist tuleks need võimalikult ruttu ka ära kasutada!
  2. Tehnik ja tehnikad – liiga aeglane paigaldamine, mittekorrektne pikenduste kinnitamine, liiga suur või väike kogusripsmeliimi, mittekorrektne eelhooldusvahendite kasutamine jne võivad kõik mõjutada pikenduste püsivust!
  3. Klient – kehv kodune järelhooldus, loomulike ripsmete seisund, tervisehäired ja stress võivad samuti mõjutada püsivust.
  4. Töökeskkond – liiga kõrge või madal temperatuur ja niiskustase, suured kõikumised õhuniiskuses ja temperatuurimuutused, liiga vähene õhu liikumine ruumis jms võivad kõik mõjutada pikenduste püsivust ka pärast seda, kui klient on hooldusest lahkunud.

Kuidas ripsmeliimi hoiustada?

Kui liim on veel täiesti avamata, säilib see üldiselt kuni kuus kuud, kui tootja pole ise teisiti märkinud. Liimid, mis on väga madalate aurudega või loodud tundlikele silmadele, säilivad üldjuhul vähem kui tavalised liimid.

Kui liim on olnud avamata, on sel raskem ära kuivada, kuna õhukogus pudelis on palju väiksem kui liimikogus. Kui aga tilgutada liimi alusele, on liimitäpi pindala suuremas kokkupuutes õhuga ja liim hakkab vaikselt kuivama ning muutub aina viskoossemaks, kuni lõpuks kuivab ja kivistub.

Kuna liimi kivistumine on protsess, võivad liimi omadused järk-järgult halveneda ka avamata pudelis, mistõttu on oluline ka avamata liimi mitte liiga kaua riiulil säilitada!

Avatud liimipudel püsib kasutuskõlblikuna kuu aega, kuna pudelisse on juba sattunud õhuniiskus, mis kiirendab liimi kuivamisprotsessi.

Keskkond, milles liimi säilitada, on samuti väga oluline, et pikendada liimi kasutusiga ja hoida selle töövõimekust. Parim koht, kus ripsmeliimi hoiustada, on jahe ja pime keskkond. Väldi otsest päikest, kõrget temperatuuri ja niiskustaset. Liimi hoiustamisel mängib suuremat rolli õhuniiskus, mitte temperatuur, seega mida madalam on õhuniiskus liimi ümber selle hoiustamisel, seda vähem oluline on temperatuur, kus liim säilib. Kuid ole ettevaatlik, sest kõrge temperatuur võib tähendada ka kõrgemat õhuniiskuse taset.

Liimi müüakse tavaliselt eraldi kotikeses ja selles võiks seda ka töövälisel ajal säilitada. Lovmostis paneme iga kotikese sisse veel eraldi õhuniiskust imavad graanulid, mis aitavad säilimisele veelgi kaasa. Hoia liimi püstises asendis kinnises kotikeses, otsese päikesevalguse eest kaitstuna.

Nipp!

Kirjuta ripsmeliimipudeli põhjale kuupäev, millal selle avasid! See aitab sul meeles pidada, kui kaua saad veel liimi kasutada.

Kas ripsmeliimi tohib hoiustada külmkapis?

Ripsmeliim kuivab tänu õhuniiskusele. Kõige stabiilsem koht, kus liimi hoiustada, on jahe ja pime keskkond. Küll aga pole külmkapp selleks sobilik, kuna võib mõjutada liimi omadusi. Külmkapp võib tekitada pudeli sisse ja ümbrusesse kondensatsiooni, mis ainult halvendab liimi toimet. Kui aga oled sunnitud kasutama liimi hoiustamiseks külmkappi, proovi liimipudel panna võimalikult õhukindlalt kotikesse ja võta see külmkapist välja vähemalt kaks tundi enne töö tegemist.

Kuidas liimi kasutusaega veel pikendada?

  • Järgi liimipakendil olevaid tootja juhiseid.
  • Liimi kasutamisel võib pudeli tilale kinnituda tolm või muu mustus – puhasta liimi tila kohe pärast igat kasutuskorda! Selleks sobib näiteks salvrätik (ära mitte mingil juhul kasuta selleks vatti, sest see eraldab rohkelt kiude, mis reageerivad liimiga!).
  • Pane pärast igat kasutuskorda kork taas kõvasti kinni! Ära jäta korki lihtsalt liimi peale. Keera see tugevalt kinni, sest nii tagad, et õhuniiskus sellele ligi ei pääse.
  • Säilita liimi samas kotikeses, kuhu see oli tootjal pakendatud, koos silikoonist niiskuseimajatega. Eriti soojal ja niiskel hooajal võid niiskuseimajaid juurdegi osta, et vähendada niiskustaset liimi ümber veelgi.
Ripsmeliimi pilt Lovmost

One thought on “Õige ripsmeliimi valimine ja selle korrektne hoiustamine

  1. Pingback: Viis peamist põhjust, miks paigaldada ripsmepikendused suvel - Lovmost

Comments are closed.